"Enter"a basıp içeriğe geçin

USB to RS485

Endüstri standardı olarak RS485 uzun mesafelerde hatasız ve parazit olmadan iletişim yapabilme imkanı sağlamaktadır. Maksimum 1200 metreye kadar iletişimi sorunsuz gerçekleştirbileceğimiz seri veri yolu fiziksel katmanıdır. Kablo uzunluğu iletişim hızına bağlı olarak değişebilir. 62500 baud’da 1200 metrelik bir kablo işinizi görecekken 375000 baud’da kablo uzunluğu maksimum 300 metredir. RS485’deki temel mantık hatta gönderilen sinyali yükselterek hattın birine verirken(U+) negatifini diğer hatta(U-) vermesidir.

500px-RS-485_waveform

Seriportla ilgili çalışmalarımda FT232 entegresinin USB – Seri port çevirici olarak nasıl kullanıldığını anlatmıştım. RS485 Çevirici yapabilmek için elde ettiğimiz seriport’a RS485 entegresini eklemek yeterlidir.

usb-rs485_V1.5.sch

Bilgisayar üzerinde Seriport Terminali aracılığıyla yollayacağınız tüm bilgiler RS485 hattına aktarılacaktır. SN75176 entegresinin DE ve !RE pinleri hattın okunacağını ya da hatta veri gönderileceğini belirlemektedir. DE ve !RE pini kısa devre edilerek tek bir pine verilerek 1 verildiğinde yazma işlemi, 0 verildiğinde ise okuma işlemi yapacak şekilde ayarlanmıştır. Bir mikro denetleyici ile RS485 hattı üzerinden haberleşme yapmak isteniyorsa, aynı tasarım kullanılarak DE ve !RE ‘nin bağlı olduğu pin sürekli 0 da tutularak okuma yapılır, bilgi gönderileceği zaman bu pin 1’e çekilir ve hatta veri gönderilir.
Hatta aynı anda veri gönderilmemesi için karşılıklı iletişim bir standardına dönüştürülebilinir. Örneğin, PC mikro denetleyiciden sürekli veri ister ve veri gelene kadar okuma yapar. Mikro denetleyici ise veri isteme bilgisi gelene kadar diğer işlerini yapar.
Bir sonraki yazımda C#ve pic mikrodenetleyici ile RS485 çalışmasını anlatacağım.
Sağlıcakla…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir