"Enter"a basıp içeriğe geçin

Seri Port Terminal Programı (C#)

Öncelikle kimseye sataşmadığımı ve gönderme yapmadığımı söylemekle yazıma başlamak istiyorum. Zira bir önceki yazımda özellikle birilerine atıfta bulunduğum gibi düşünceler oluştu. İnternetteki çizgi izleyen robot yapımı adındaki paylaşımların kötülüğünden ve gereksizliğinden yakınmıştım. Şimdiye kadar çizgi izleyen üzerinde bir çok çalışma yapıp ayrıntılı açıklamalarda bulunmuştum (Çizgi izleyen robot yapımı dökümanını indir) ancak ilk kez çizgi izleyen yapanların hazırladığım bu dökümanları kullanmadıkları, internette hazır kodu verilmiş şeması çizilmiş projeleri tercih ettiklerini görüp en azından adam gibi bir şey yapsın dediğim için bu tür bir yazı yazmıştım. Neyse çok uzatmayıp paylaşacağım projeyi anlatayım.

Seri port çevirici projesini programlama yaparken yazdığım kodun doğruluğunu görebilmek ve hata analizi yapabilmek amacıyla tasarladığımı yazmıştım. Bazen ne olduğunu anlamayız ya da dalgınlıktan fark etmeyiz ve program bir yerlerde sonsuz döngüye girer, işte bu gibi durumlarda her bir kod satırının altına “printf(“checkpoint 1%u”,i);” şeklinde bir kod iliştirirsek o anki bulunduğumuz kod satırı ve istediğimiz her hangi bir değişkenin değerini görmemizi sağlar. İnternette bulup kullanabileceğiniz çok daha profesyonel ve ücretsiz seriport terminal programı var elbette, Bu paylaşımın önemi c# kodlarını da veriyor olmamdan geçiyor. Eğer c# bilginiz varsa biraz üzerinde eklemeler yaparak kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Biraz da programı anlatayım 🙂 Programın ekran görüntüsü aşağıdaki gibi.

seri_port_terminal_ekran

Program her açıldığında bilgisayarda bağlı olan tüm com bağlantılarını “Com Port”‘a ekler. Baudrate içerisine en çok kullanılan 5 baudrate değerlerini ekledim yazılıma  müdahale ederek kullandığınız baud değerlerini de ekleyebilirsiniz. “Bağlan” butonuna bastığınızda com port’a bağlanmak için yanındaki kırmızı yuvarlağın yeşile dönmesini bekleyin. “Kes” butonuyla bağlantıyı kestiğinizde tekrar kırmızı renge dönecektir.

Port’a veri gönderirken isterseniz alttaki kutucuğa göndereceğiniz veriyi klavyeden girersiniz isterseniz “Dosya Seç” butonuna basıp txt, hex vb. dosyalarınızın içeriğini gönderme kutucuğa aktarabilirsiniz. “İçeriği Sil” butonu kolayca gönderme kutucuğunu temizlemenizi sağlayacaktır.

Gönderme kutucuğunun yanındaki “CR” ve “LF” checkboxlarını açıklamak gerekirse, CR(Carriage Return) “\r”seçildiğinde gönderilen verinin sonuna satır başına dönme kodunu ekler, LF(Line Feed) “\n” diğer bir değişle “new line” seçildiğinde verinin sonuna yeni satır kodunu ekleyecektir.

“Ekranı Temizle” butonu gelen veri kutusunu temizlemeye, “Kaydet” butonu  ise gelen veri kutusundaki verileri txt olarak bir yere kaydetmenizi sağlayacaktır.

Proje dosyalarını buradan indirebilirsiniz.

Tek Yorum

  1. Burak Burak Mayıs 26, 2013

    Kolay Gelsin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir