"Enter"a basıp içeriğe geçin

MCP2200 Usb-seri port çevirici – 2

Bir önceki yazımda MCP2200 entegresiyle seriport çeviriciyi anlatmıştım. Kullanımı kolay olması nedeniyle altınkaya’dan aldığım USB kutusuna göre tasarlayıp çinde prototip olarak bastırdım. Güzel görünümü ve kolay kullanımı ile projelerde etkili bir yardımcı. Bir sonraki yazımda seriport’tan aldığı veriyi grafiğe dönüştürmeyi anlatacağım, şimdi projenin detaylarına geçeyim.

Çıkışı 6 pin’den oluşmaktadır. İlk ikisi GND ve +5V. +5V’u çıkışa aktarmamın nedeni Beslemesini USB’den alacak olan uygulamalarda kullanabilmek içindi. Böylelikle harici bir beslemeye gerek kalmıyor. RX ve TX pinleri dışında RTS ve CTS pinlerini de dışarıya çıkartım bunun nedeni ise  hardware kontrol gerektiren uygulamalarda da  bu kiti kullanabilmekti. Ancak RTS ve CTS pinlerini aktif edebilmek için “MCP2200 Configuration Utility” programını indirip bu pinleri enable etmeniz gerekiyor. Kart üzerinde RX ve TX için ledleride ekledim. Yine bu ledler kullanabilmek için program üzerinden enable etmek gerekiyor.

MCP2200_usb_serial_v2.sch

 

 

mcp2200-usb-serial-2

mcp220-usb-serial-1

 

Not: İsteyen olursa eagle dosyalarını mail atabilirim.

2 Yorum

  1. eren eren Temmuz 3, 2013

    emrah merhaba

    bende mcp kullanıyorum gayet kullanışlı fakat vusb için bobin neden kullandığını öğrenebilirmiyim
    teşekkürler

  2. emrahbudak emrahbudak Temmuz 4, 2013

    Vusb’de kondansatör var aslında sanırım Vbus demek istedin. USB uygulamalarında genellikle beslemeye seri bobin atılır. Bobin DC devrelerde direnç gibi davrandığı için akım sınırlama özelliği olduğu gibi, fazla akım çekildiğinde oluşan dalgalanmalarda da akım depolama görevi görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir