"Enter"a basıp içeriğe geçin

ANKAKIT 2. Hafta -2

Kardeşimin aldığı yanlış çıktı sayesinde boşuna uğraştığım o devreyi tekrar bastım. Boş bir vakit bulacağımı sanmıyorum ama eğer bulabilirsem malzemelerini yerleştirip yüksek lisans ödevimi bu kart ile bitirmeyi planlıyorum. Batuhan bugün şirketteydi ve çok güzel bir yorum yaptı sitem konusunda. Daha fazla bilgi vermem gerekiyor yazılarımda biraz yüzeysel kalıyor çok haklı. Zamanım olmadığı için çok fazla üzerinde uğraşamasam da daha fazla bilgiye yer vericem artık.

ANKAKIT kartında PIC16F877/877A, PIC18F452 ve PIC18fF4550 mikrodenetleyicileri kullanılabilir. PIC18F4550 haricindekilerde USB girişi olmadığı için diğer mikrodenetleyiciler ile toplamdaki pinlerden 3 pin eksik olarak kullanılabiliyor. İstenirse iç osilatörü kullanılabilir ya da devre üzerinde çıkartılmış olan kristal pinlerine 4-820MHz den biri bağlanarak çalıştırılabilir.

Üzerinde RESET ve RA4 pinlerine baplı iki adet buton ve D2 ve D3 pinlerine transistör ile bağlı olan iki led bulunmaktadır. Transistör kullanılmasının nedeni Bu pinler giriş ya da çıkış yapılacaksa ledlerin akım harcamamasını sağlamak. LM2574 regülatörü 500mA akım sağlamakta ve giriş gerilimi 6 ila 40 Volt arasında değişmekte. Klasik 7805 regülatörü 12 Voltta cayır cayır yandığı için anahtarlamalı bir regülatör kullanmak gerekmektedir. LM2576 3A lik bir regülatör ancak bobini ve kendisi çok yer kaplıyor. Bu yüzden en ideali LM2574. Ayrıca LM2574’ü ayarlı olarak kullanıyorum. 3.3 Volta çalışan sensörler ile kullanmam gerektiğinde bu dirençleri değiştirerek kolayca 3.3Volt elde edebiliyorum. Gerilim verildiğinde üzerinde bulunan power led’i ile gerilim gelip gelmediği kolayca anlaşılabilir. Bir de power anahtarımız var ancak bu anahtar girişe değil de regülatör çıkışına bağlı. Yani biz işlemciyi açıp kapatıyoruz. Gerilim sürekli sağlanıyor.

Bunların haricinde pek bişey yok. Tüm pinler dışarıya çıkartılmış durumda. Eğer bu karttan isteyen olursa PCBciye verip bastırmayı düşünüyorum. Eğer isteyen düşünen varsa yorum yaparsa Ne kadar talep edildiğini görebilirim. Ayrıca testlerini yaptıktan sonra eagle dosyalarını da paylaşacağım.

Anka_V1.0_pcb_ust

Anka_V1.0_pcb_alt

2 Yorum

 1. Muhammed Sait KAYA Muhammed Sait KAYA Şubat 8, 2013

  Herşeyde bir hayır vardır derler.Bence bu ilkinden daha güzel çıkmış 🙂
  Hocam Top Silk katmanını yine aynı şekilde ütüleyerek mi çıkartıyorsunuz ? Ve öyle yapıyorsanız daha sonra silinmiyormu ?

  Bu arada devre tasarımı çok güzel olmuş.Pinlerin isimlerini yanına yazdığınız için deneylerde büyük kolaylık sağlayacağına eminim.

  Başarılar dilerim.

  • emrahbudak emrahbudak Şubat 8, 2013

   İkinci tarafınıda ütüleyerek yapıyorum. Ütüleme de farklı bir yöntem kullandığım için üzerinde kağıt kalmıyor ve üst baskıyı kasıtlı olarak kazımadığında silinmiyor da. Teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir