"Enter"a basıp içeriğe geçin

DörtGöz Pro V1.0 (1. Hafta – 2)

Robotun özelliklerinden bahsedeyim biraz. Mikrodenetleyici olarak STM32f103 kullanıcam. STM’yi programlayabilmek için Flash Loader programına ihtiyacımız var. Bir kaç aramadan sonra bu programı buldum, Jtag ile mi programlamalıyım yoksa üzerindeki seri bootloader’den mi programlamalıyım karar veremedim. Nedeniyse Philips’in ürettiği ARM tabanlı LPC mikrodenetleyicilerinde Jtag bacakları ayrı bir biçimde çıkartılmış olmasına rağmen STM32 ‘de jtag bacaklarını giriş çıkış olarak da kullanabilmekteyim. 

Bu yüzden seri bootloaderi kullanıp jtag uçlarındaki pinleri giriş çıkış olarak kullanmanın daha mantıklı olduğu kararını versem de seri bootloadeeri çalıştıramazsam jtag’i kullanmak zorunda kalacağım. DörtGöz’ün devresini bu yüzden daha sonra tasarlayacağım. STM32’yi çalıştırabileceğim küçük bir kit yapıp karşılaşabileceğim bütün sorunları ilk başta  karşılaşıp, DörtGözün devresini tekrar tekrar basmak zorunda kalmıyacam inşallah 🙂

STM32’nin ilk deneme kartı inşallah yarın basıcam 🙂

STM32_V1.4.sch

STM32_V1.4.brd

3 Yorum

 1. ayhan abi ayhan abi Mart 1, 2013

  STM32F4 Discovery kiti almanı oneririm 🙂 hem daha ucuza gelir hemen de ugrasmazsın

  • emrahbudak emrahbudak Mart 1, 2013

   Elimde stm32vldiscovery, STM32F3DISCOVERY ve M24LR-DISCOVERY kitleri var ama ben kendi robotumun üzerinde istediğim boyutta yapabilmek için kendim tasarlamak istedim ayrıca stm32f103’ün fiyatı 1.8 dolar olduğu için cortex m3 ucuz bir işlemciye sahip oluyorum.

 2. bulent bulent Mart 27, 2013

  Guzel calisma elinize saglik yazinin devaminida bekleriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir