"Enter"a basıp içeriğe geçin

DörtGöz Pro V1.0 (1. Hafta -1)

DörtGöz isimli robotumu geliştirim DörtGöz Pro olarak yeniden tasarlıyorum. Devre taasarımını eagle üzerinde yaptğım için kütüphanelerini hazırlamak hayli zamanımı aldı (proteusta bir çoğu vardı). Hiç kimse benim gibi uğramasın diye eagle kürüphanesini burada yayınlıyorum. DörtGöz Pro robotumun eagle projesinin düzenlenmemiş halinide paylaşacağım. Adım adım buradan neler yaptığımı yazıp  DörtGöz robotumu hep birlikte yapacağız 🙂 Buradan Burak YELER’e selam ediyorum 🙂 ( Senin taktiği kullanıcam her hafta ne yaptıysam yazıcam 🙂 ) Eagle kütüphanesini buradan indirebilirsiniz. 

DörtGöz’ün yeni tasarımında STM32F103 kullanıcam. STM32’in en güzel yanı ucuz ve ARM tabanlı bir işlemci olması. Üzerinde seriport bootloader bulunduğu için programlamak çok basitleşiyor. Aynı pinlere bluetooth modül bağlayarak hem debug yapmayı hemde uzaktan parametre değiştirme işlemini yapmayı planlıyorum.

DörtGöz’ün 3 temel görevi var.  Odtü’de mayın tarlası ve triatlon (ya da slalom ya da her ikisi) İTÜRO’da yangın söndüren( bu sene var mı o kategori hiç bilmiyorum 🙂 ). Yani bir önceki yılda olduğu gibi bir robota 3 farklı görev yükleyip motor tekerlek ve diğer malzemelerden tasarruf yapıcam. Şimdilik bu kadar açıklama yeter, zaten her hafta yapıyor olduğum bölümlerle ilgili bilgiler paylaşıcam.

DortGoz_Pro.brd

veya

DortGoz_Pro_V1.1.brd

3 Yorum

 1. tayfun şırahane tayfun şırahane Şubat 2, 2013

  abi öncelikle teşekkür ediyorum bu tarz bir site hazırladığın için senden ve fırat abiden gelen tüm mailleri arşivliyorum 😀 hem yeni yetişenlere hem orta seviyelere hemde uzmanlara bu kadar yardım eden robot konusunda sayılı üstasdlardan birisin ve teşekkürü sizlere bir borç bilirim .

  • emrahbudak emrahbudak Şubat 2, 2013

   Mert’in dediği gibi Türkiye de çok sayılı (paylaşım yapan) robotçu var. Biz bildiklerimiz paylaşmayacaksak Türkiyedeki robotik konusundaki bilgi eksikliği dağ gibi büyüyecektir. Üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz. Umarım üstüme düşeni yapabiliyorumdur.

 2. Bahattin ates Bahattin ates Şubat 3, 2013

  merhaba hayirli islerdilerim sizlere sizlerden aldigimi bilgilerden dolayi cok tesekkur ederim sizlerin sayenizde birseyler ögreniyoruz. bilgi paylasim guzel birseydir . sizlere hayirli
  islerdilerim . sizlere . allaha emanet olun hersey gonlunuzce olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir