"Enter"a basıp içeriğe geçin

USB Seri Port Çevirici (USB Serial Converter)

Seriport bir biriyle haberleşecek iki cihaz için basit ve en etkili çözümlerden biridir. Hatta çoğu zaman hayat kurtarır. İş hayatına atıldığımda bildiğim bir çok şeyi uygulamakla birlikte bir çok yeni şey öğrendim. Bunlardan en önemlisini Ali’yle de paylaşmıştım. İngilizce bir terim olan debug, yani cihazı dinlemek, hata ayıklamak. Bu konuyu ilerideki bir konuda örnek kodlarla ayrıntılı bir şekilde anlatacağım. O yüzden şimdi konumuza dönelim 🙂

Hata ayıklama yapabilmek için cihazımızdan gelen verileri gösterebileceğimiz bir platforma ihtiyacımız var. Bu platform tabi ki windows işletim sistemi üzerinde bir seriport terminali üzerinde olacak. Artık bilgisayarlarda seriport çıkışı bulunmadığından USB portlarını seri porta dönüştüren özel entegrelere ihtiyaç duyuyoruz. Piyasada bir çok seriport çevirici bulunmakta ve bir çokğu çin malı olmasına rağmen fiyatları 20-30 lira civarında. Bir çoğuda win7 işletim sisteminde düzgün çalışmıyor.

USB-seriport-cevirici

Bu yüzden her windows işletim sisteminde çalışacak, sürekli problem yaratmayacak bir çözüm bulmak gerekiyor. Öncelikle ft232RL entegresiyle yapılan seriport çevirici devresinin şemasını inceleyelim.

usb-serial_V2.0.sch

Çok az çevre elemanı kullanarak yapabileceğiniz ft232 devresi şekildeki gibi. Bir sorun olup olmadığını anlamak için ledleri koymak yararlı olacaktır. Ft232’nin tek kötü yanı fiyatının biraz yüksek olması. Durum bu olunca farklı çözümler ve arayışlar içinde oldum ve microchip’in mcp2200 entegresi ucuz olması ve ft232 kadar düzgün çalışması nedeniyle çok iyi bir çözüm olabilir.

usb_serial_V1.6.sch

usb_serial_mcp2200_alt

usb_serial_mcp2200_ust

Devresini tasarlamıştım ama yüksek lisans ve iş bana zaman bırakmıyor. Bu yüzden yarım saatte delikli pertinaks’a devresini yapıp çalıştırdım. Bu arada şemada yazmıyor ama kristal 12MHz olacak. Ft232 de kristale gerek yok ama MCP2200 da bağlamak gerekiyor. Yakın bir zamanda devre şemalarının eagle çizimlerini ve kütüphane dosyalarını paylaşacağım.

Bluetooth seriport’u yazmayı unutmuşum 🙂 birde çok işe yarayan hatta kablo karmaşasından kurtaran müthiş bir çözüm var. Artık her bilgisayarda dahili bluetooth modül bulunmakta. buda bluetooth seri port’u kullanmamızı kolaylaştırıyor. Ancak RTS ve CTS pinlerini kullanamıyoruz. Bu pinleri kullanabilmek için bluetooth modülün içindeki yazılımı güncellemek lazım. Şimdilik bu kadar 🙂
Bluetooth_Wireless_Serial_Port

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir