"Enter"a basıp içeriğe geçin

ANKAKIT

Yüksek lisans dersi için bir devre tasarlayacaktım ve yaptığım projelerde STM32vldiscovery kitini ve ardunio mega 2560 kitini kullanmıştım. Daha önceden de bir çok geliştirme kiti yapmıştım. Hatta ilk geliştirme kitini 2004 yılında mikrodenetleyiciler dersi için tasarlamıştım. Hala malzemelerimin arasında durur. tabi zamanla üzerinden malzemelerin bir bölümü alınmış ve birazcıkta atıl durumda. Sizin için aradım ve buldum saklandığı yerden aşağıdaki fotoğrafta alttan ve üstten fotoğrafını görebilirsiniz.

pic_gelistirme_karti_alt

pic_gelistirme_karti_ust

Lise yıllarında Bölüm başkanımız Ahmet Uğur PERVİN’in bilgisayarında 300’e yakın baskılı devrem vardı. Devre tasarlamak en zevk aldığım aktiviteydi o zamanlar da. Üniversite yıllarında robokit adında bir kaç devre tasarladıysam da aktif olarak kullanamadım. En son tasarladığım TURK-ILK kartında ise üniversitenin bitmesi, işe başlamam ve Yüksek Lisans derslerinin ağırlığıyla çok fazla etkin olamadım.

turk_ilk

Ardunio ile çalışırken neden bu kadar çok tutulduğunu ve adamların bunu nasıl başardıklarını düşündüm. (şimdi ardunio ile yarıştığımı falan sanmayın 🙂 ) Türkiye’de herkes pic kullanmakta buna uygun bir kit ise mevcut değil. Aslında bir dönem pek tutulmayan bir kiti edukkan üzeriden satışa sunmuştum. AN8DT8 kitinden bahsediyorum.

AN8DT8

Üzerindeki malzemeler ve çevre birimler güzel bir şekilde kullanıma sunulmasına rağmen büyük boyutu ve yapılmayan reklam ile olmayan kod desteği ile çok iyi bir satış yapılamamıştır.

Bu ve buna benzer bir çok düşünce kafamda dolanırken bende Arduinoyu kendime örnek alarak açık kaynak kodlu olarak ANKAKIT’i sitemde paylaşma kararı aldım. Yapacağım bir çok pic c tabanlı projenin kaynak kodlarını da burada paylaşacağım. tasarımı tam olarak bitmeyen ANKAKIT’in eagle çizimlerini paylaşacağım ilk olarak.

Anka_V1.1-3

Anka_V1.1-1Anka_V1.1-2

 

 

 

 

 

 

 

Devreyle ilgili bir eksik var mı kontrol edildikten sonra .lbr, .brd ve .sch dosyalarını buradan paylaşacağım. Görüldüğü üzere isim konusunda pek iyi değilim bana bir isim önerebilir misiniz 🙂

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir