"Enter"a basıp içeriğe geçin

Seviye Ayarlama(Level Converter)

İşime yarayacak bir çok şeyi elimde para varken alıp sonra vakit bulamadığım için bir kenara kaldırdığım için kendime çok kızıyorum. Artık zamanımı boş işlerle değilde daha sistemli bir şekilde devam ettirmeye kararlıyım ve bu düşüncemin ilk meyvesi HMC5843 sensörü olacak. HMC5843 3 eksenli bir dijital pusula, yani bulunduğu konumun 3 eksenindeki açısınıda veriyor. Daha göremedim ama onuda görecem inşallah :). Bu sensörü denemek için i2c protolünü kullanmam gerekiyor ve iki yönlü bir iletişim kurabilmem içinde bir seviye ayarlama devresine ihtiyacım var. Çünkü djital pusulayı edukkan’da sattığımız AN8DT8 kartı ile kontrol edeceğim, yani pic ile. Hmc5843 sensörü ise 3.3V ‘ta çalıştığı için çift yönlü bir gerilim uygunlaştırmam gerektiği için başladım çözüm aramaya. SDA ve SCL uçlarını 3.3V ‘a direnç ile pull-up yapsam çözülmezdi. iki transistörü arka arkaya bağlayıp kullansam (şekil 1 ) bu defada diğer yön içinde trnasistör gerekecek ve birde fazladan diyotla uğraşacaktım.

level_converter1
Şekil 1

Sonra internetten level converter ile ilgili yapılmış örneklere baktım ve mosfetin source ve drain’in giriş çıkış olarak kullanıldığını gördüm. Bunu transistöre uyarlayabilirmiyim diye düşündüm ve aşağıdaki tasarımı yaptım.

level_converter2

Hiç bir butona basılmadığında emiterdeki gerilim +5Volt kollektördeki gerilim ise 3.3Vtur, ve transistör burada kesimdedir. Çünkü emiterin kollektöre göre daha negatif olması gerekiyor ki durum böyle değil. Buton3’e basıldığında emiter kollektöre göre daha negatif oluyor ve transistör doğru polarmada olduğu için iletime geçiyor. Böylelikle kollektörde 0 volt oluyor.
Tam tersi kollektör tarafı giriş olarak düşünüldüğünde, buton4 ‘ basıldığında akım emiterden, kollektöre ve beyze doğru akacak ve emiterde 0 volt olacaktır.

Devreyi İsiste simüle ettikten sonra hemen uygulamaya koyuldum ilk devrede beyze bir direnç bağlamamıştım. Emiterden giriş verdiğimde sorun olmuyordu ama kollektörden giriş verdiğimde akım emiterden beyze doğruda aktığı için transistör ısınıyordu. Orayada 10k lık direnç bağlayarak sorunu çözdüm. Şuan çok güzel bir şekilde çalışıyor. 🙂

emiter_giris
Emiter giriş +5V ( ekranda kollektör çıkışı ölçülüyor)
Emiter giriş 0V ( ekranda kollektör çıkışı ölçülüyor)
Emiter giriş 0V ( ekranda kollektör çıkışı ölçülüyor)
Kollektör giriş +3.3V ( ekranda emiter çıkışı ölçülüyor)
Kollektör giriş +3.3V ( ekranda emiter çıkışı ölçülüyor)
Kollektör giriş 0V ( ekranda emiter çıkışı ölçülüyor)
Kollektör giriş 0V ( ekranda emiter çıkışı ölçülüyor)

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir