"Enter"a basıp içeriğe geçin

Opamplar – 2

Bu sayfada opamplarla yapılan filtreler ile ösilatörlerin devrelerini paylaşacağım. Sinyalleri işlemek için öncelikle gelen sinyaldeki bizi ilgilendiren sinyali alıp işlem yapmamız gerekmektedir. Örneğin bir radyo sinyalindeki yayını alabilmek için bir band geçiren filtre ile taşıyıcı sinyalini tutup, bilgi sinyalini alabiliriz. Ya da robotikte kullandığımız bir mesafe sensörünü alçak geçiren bir filtre ile ani değişimleri tutup saniyede 50 örnek alarak parazitleri engellemiş oluruz.

1. Derece Alçak Geçiren Filtre

Kondansatörler alçak frekanslarda açık devre , yüksek frekansta ise kısa devre gibi davranırlar. Burada direnç-kondansatör ile ayarladığımız frekanstan sonra kondansatör kısa devre olur ve giriş sinyali şaseye akar. Böylelikle yüksek frekanslar çıkışta gözükmez. Kazanç minimum 2 dir.

1.derece_alcak_geciren_filtre_600

2. Derece Alçak Geçiren Filtre

2. derece alçak geçiren filtrelerin frekansı durdurması çok daha diktir. Bu şekilde daha kaliteli bir alçak geçiren filtre yapılabilir. 2. derece alçak geçiren filtreler arka arkaya bağlandığında 4. derece alçak geçiren filtre olurlar. Ancak burada kazançta o oranda değişir.

2.derece_alcak_geciren_filtre_600

1. Derece Yüksek Geçiren Filtre

Kondansatörler alçak frekanslarda açık devre , yüksek frekansta ise kısa devre gibi davranırlar. Burada direnç-kondansatör ile ayarladığımız frekanstan sonra kondansatör kısa devre olur ve giriş sinyali opamp ile yükseltilerek çıkışa aktarılır. Böylelikle düşük frekanslar çıkışta gözükmez. Kazanç minimum 2 dir.

1.derece_yuksek_geciren_filtre_600

2. Derece Yüksek Geçiren Filtre

2. derece yüksek geçiren filtrelerin frekansı durdurması çok daha diktir. Bu şekilde daha kaliteli bir yüksek geçiren filtre yapılabilir. 2. derece yüksek geçiren filtreler arka arkaya bağlandığında 4. derece yüksek geçiren filtre olurlar. Ancak burada kazançta o oranda değişir.

2.derece_yuksek_geciren_filtre_600

Band Geçiren Filtre

Band geçiren filtre yüksek geçiren ile alçak geçiren filtrelerin arka arkaya bağlanmasıyla oluşmaktadır. Band geçiren filtreler girişte bahsettiğimiz bir radyo sinyalindeki bilgi sinyalini almak için kullanılan filtredir.

band_geciren_filtre_600

Dar Band Geçiren Filtre

Dar band geçiren filtre çok daha kaliteli bir filtredir. kesim bölgeleri daha dik olduğu için daha iyi sonuç verecektir.

 dar_band_geciren_filtre_600

Band Durduran Filtre

Band durduran filtreler genellikle biyomedikal devrelerde kullanılır. Bilindiği gibi alternatif akımın havada yayılması çok daha kolaydır ve çevremizi saran şebeke gerilimi insan vücudu üzerinde çok küçük değerlerde görülmektedir. biyomedikal enstrümantasyon devrelerinde 50 Hz lik bu parazit sinyalinin ölçüm değerlerinde bozulmalar yapmaması için band durduran devrelere ihtiyaç duyar.

band_durduran_filtre_600

Dar Band Durduran Filtre

Şebeke sinyalini çok daha etkili bir şekilde durdurmak için çok daha kaliteli band durduran filtre devrelerini ihtiyaç duyulur. Aşağıdaki devrede bu ihtiyaç doğrultusunda çıkmıştır.

dar_band_durduran_filtre_600

Osilatörler

Kare Dalga Osilatör

kare_dalga_osilator_600

Üçgen Dalga Osilatör

Üçgen dalga osilatör bir önceki yazımızda paylaştığım integral alan yükselteçtir. Kare dalga girdiğinde çıkışında üçgen dalga oluşur.

ucgen_dalga_osilator_600

Üçgen Dalga ve Testere Dişi Dalga Osilattör

ucgen_testere_dalga_osilator_600

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir