"Enter"a basıp içeriğe geçin

Opamplar – 1

Opamplar ile ilgili pratik uygulamalar, filtreler ve osilatörlerin nasıl kullanıldığını devrelerle anlatacağım. Opamplarda kapalı çevrim ile açık çevrim olmak üzere iki çevirim vardır. Kapalı çevrimde dirençlerle bir kazanç ayarlanır, açık çevrimde ise opamp’ın kazancı 200000 dir.

Kapalı Çevrim

Eviren Yükselteç

Eviren yükselteçler girişten gelen sinyali tersleyerek ( evirerek) bir kazançla çıkışa aktarır. Eviren giriş ile evirmeyen girişler arasında zahiri bir toprak var gibi kabul edilir ve bu kabullenme ile Rf direnciden geçen akım -Vo/Rf, Ri direnci üzerinden geçen akım Vi/Ri olur ve bu akımlar bir birine eşittir. Buradan gerilim kazancını çekersek, Vo/Vi= -Rf/Ri ‘dir.

eviren_yukseltec_600

 Evirmeyen Yükselteç

Evirmeyen yükselteç giriş sinyalini evirmeyen girişten ayarlanan kazanç ile çıkışa girişin aynısı gibi çıkartır. Buradaki minimum kazanç 2 dir.

evirmeyen_yukseltec_600

Gerilim İzleyici (Tampon)

Gerilim izleyiciler girişten gelen sinyali hiç bir değişikliğe uğratmadan çıkışa aktarır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus şudur, opampşaların çıkış adım gerilimleri mevcuttur, örneğin LM324 için 2mV, LM741 için 1mV, ina110 için 100 uV luk değişimler çıkışa yansır. eğer girişinizdeki değişme 1mV ise daha hassas opamplar kullanmanız gerekmektedir. Opampların giriş empedansları çok yüksek olduğu için girişine bağlanan girişe yükleme etkisi yapmaz. Tamponlar genel olarak empedans uygunlaştırmak için kullanılır.

gerilim_izleyici_600

Toplayıcı Yükselteç

Birden fazla giriş sinyalini matematiksel olarak toplamak için kullanılır. Dirençlerin hepsi eşitse Vo= -(V1+V2+V3) dir.

toplayici_yukseltec_600

Fark Alıcı Yükselteç

Girişteki iki sinyali matematiksel olarak bir birinden çıkartır. Dirençlerin hepsi eşit seçilirse çıkış Vo= V2-V1 dir.

fark_yukseltec_600

İntegral Alıcı Yükselteç

İntegral girişteki sinyalin altında kalan alanı ifade eder. Girişten verilen bir kare dalga sinyali üçgen dalga olarak çıkartır.

integral_alici_600

Türev Alıcı Yükselteç

Türev alıcılar girişten gelen değişken sinyali sabit bir sinyal haline çıkışa aktarır. Yüksek geçiren bir filtre gibi davranır.

turev_alici_600

Akım Gerilim Dönüştürücü

Endüstride bazı sensörlerin çıkışları gerilimin aksine akımdır. Mikro denetleyicilerin algılayabilmesi için akımı gerilime dönüştürmemiz gerekmektedir. bu gereksinimi opamp ile aşağıdaki devreyle giderebiliriz.

akim_gerilim_donusturucu_600

Hysteresis

histeresis_600

On-off Kontrol

on-off_kontrol_600

Pencere Karşılaştırıcı

pencere_karsilastirici_600

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir